TMMOB ADANA İKK: ARKADAŞLARIMIZI DERHAL SERBEST BIRAKIN! GEZİ’YE ÖZGÜRLÜK!

04.08.2022

TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu adalet nöbetlerinin 100. Gününde 3 Ağustos 2022 tarihinde, Gezi Tutuklularının derhal serbest bırakılmasını talep etti.

ARKADAŞLARIMIZI DERHAL SERBEST BIRAKIN! GEZİ’YE ÖZGÜRLÜK!

Bugün 3 Ağustos 2022…

Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman ve Can Atalay’ın da aralarında bulunduğu 7 arkadaşımızın, 18’er yıl ceza aldığı Gezi Davası Karar duruşmasının üzerinden 100 gün geçti.

Osman Kavala tam 1737 gündür, diğer arkadaşlarımız ise 100 gündür haksız ve suçsuz yere cezaevinde tutuluyor. Arkadaşlarımızın masumiyetine inanıyor ve bu hukuksuzluğu kınıyoruz.

Meslek alanlarımızın tarihsel birikimiyle oluşmuş temel ilkeleri çerçevesinde halka ait olanı korumak, kamu yararını savunmak biz mühendis, mimar ve şehir plancılarının temel görevidir. Bu görev doğrultusunda, İstanbul kentinin en önemli kamusal alanlarından biri olan Gezi Parkı’nı korumak, Gezi Parkı park olarak kalsın diye mücadele etmek, mesleki etik ilkelerimizin bir gereğiydi.

Haziran 2013’de, korunması gereken yalnızca kamusal alanlar değildi üstelik. İktidarın baskı politikaları, temel hak ve hürriyetleri günden güne askıya alması, yurttaşların yaşamını daha da olumsuzlaştırıyor, ülkenin geleceğini karanlığa sürüklüyordu.

Gezi; Aydınlık bir geleceği savunma, düşünce ve ifade özgürlüğüne sahip çıkma ile doğal alanlarımızı, meralarımızı, kıyılarımızı, ormanlarımızı, kamusal alanlarımızı koruma düşüncelerinin kesiştiği simgesel bir mekana dönüştü. 

Gezi; Ülkemizin mücadele tarihine kazınacak bir toplumsal harekettir 

Gezi Direnişinde milyonlar; Toplumun ortak değerlerini bir bir sermayeye altın tepside sunan, bu gerçekliği örtmek üzere gerici bir toplum inşa etmeyi deneyen, kadına, farklı cinsel yönelimlere, sanata, etnik ve kültürel değerlere saldıran iktidarın karşısına dikildi.

Yaşadığı yenilginin yarattığı öfkeyi dizginleyemeyen İktidar, Gezi’yi defalarca yargılamaya, karalamaya çalıştı ve hep başarısız oldu.

Uzun ve bariz hukuksuzluklar içeren bir dizi girişimin ardından, son olarak kendi partisinden milletvekili aday adayı olan bir yargı mensubu üzerinden arkadaşlarımızın nezdinde Gezi’yi tutsak etmeyi amaçladılar.

Arkadaşlarımızın nezdinde milyonların örgütlülüğünü, milyonların talebini hapsetmek istiyorlar.

Biliyoruz ki bugün yaşanan derin yoksulluktan ve ülkenin çöküşünden çıkış yolu, Gezi Direnişi’nde mücadele eden milyonların örgütlülüğünden geçiyor.

Hukuksuz tutuklama kararlarının verildiği günden itibaren başlattığımız ve bugün 100. Gününe giren Adalet Nöbetleri vesilesiyle, bir kez daha kararlılıkla belirtiyoruz: TMMOB ve bağlı Odaları olarak, mesleki ve teknik bilgimizi halkın yararına kullanmaya devam edeceğiz. Arkadaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağız ve bu ülkenin en görkemli halk hareketi olan Gezi’ye sahip çıkmayı kararlılıkla sürdüreceğiz.

100. günde bir kez daha sesleniyoruz: Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın! Gezi’den ve arkadaşlarımızdan elinizi çekin!

Biz kazanacağız, Gezi kazanacak!