MADENMO: HİÇBİR İKTİDARA BİAT ETMEDİK, ETMEYECEĞİZ.​​​​​​​İKTİDAR TMMOB’DAN ELİNİ ÇEKMELİDİR

22.05.2020

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Cumhurbaşkanı'nın TMMOB ve meslek odalarının yasalarını değiştirme çabalarının bir kez daha hukuka aykırılığını vurgulayarak biat etmeyeceklerini kamuoyuyla paylaşmak için 21 Mayıs 2020 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

HİÇBİR İKTİDARA BİAT ETMEDİK, ETMEYECEĞİZ
İKTİDAR TMMOB’DAN ELİNİ ÇEKMELİDİR

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Sayın R. Tayyip Erdoğan, 27 Nisan 2020 Pazartesi günü basına yaptığı açıklamada, Ankara Barosu ile Diyanet Başkanlığı arasında yaşanan polemiği gerekçe göstererek akademik meslek odalarının kanunlarının değiştirilmesi gerektiğini belirtmiş, bu konuyu TBMM’nin öncelikli olarak ele almasını bizzat talep etmiş ve partisinin ilgili vekilleri ile bir toplantı gerçekleştirmiştir. Öyle görünüyor ki AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan bu konuyu kişisel bir mesele olarak ele almaktadır.

Açıkça bilinmesini isteriz ki; üst birliğimiz TMMOB ve diğer ilgili meslek odalarının hiçbir biçimde dahil olmadığı, tepeden inme bir tarzla ve gizli kapılar altında yürütülen böylesi bir girişimi asla kabul etmedik ve etmeyeceğiz. Fetullahçı Terör Örgütü mensupları tarafından daha önceleri hazırlanmış benzeri kanun taslaklarını, bu süreç içerinde yeniden ısıtarak, kamuoyu önüne getirilmeye çalışmasını halkımızın takdirine bırakıyoruz.

Gizli yürütüldüğü için sağlıklı bilgi alamadığımız yasa değişikliği girişimi, demokratik cümlelerle süslenmiş ancak bütünüyle anti-demokratik bir müdahale niteliği taşımaktadır. Yasa taslağının içeriği ne olursa olsun, irademiz dahilinde olmayan, kapalı kapılar arkasında gizli kapaklı yürütülen böylesi bir girişimin tek amacının meslek odalarımız üzerinde tahakküm kurmak olduğunu biliyoruz.

AKP uzun zamandır bir yönetme krizi yaşıyor. Bu kriz derinleştikçe toplumu kutuplaştırarak daha baskıcı yöntemlere yöneliyor. İstiyor ki tek bir muhalif görüş olmasın, tek bir muhalif ses çıkmasın. İstiyor ki, ekonomik krizden, işsizlikten, toplumun cinnet içerisinde olduğundan, çocuk tacizlerinden, kadın tecavüz ve cinayetlerinden, yoksulluktan bahsedilmesin. İstiyor ki, din tüccarlığı devam etsin. Özetle yaşanılan tüm olumsuzluklar görmezden gelinsin, ülke güllük-gülistanlık gösterilsin.

Biat eden, çıkarını kollayan, iktidardan beslenen tüm kişi ve kurumlar bu isteğe uygun davranıyor. Görkemli medya kuruluşları, televizyonlar, gazeteler, koca koca ünvanlı akademisyenler, iş insanları, bazı sivil toplum kuruluşları yandaşlık yarışında ipi göğüslemeye çalışıyor, iktidara yaranmak için övgüler dizmekten geri durmuyorlar. Bu durum iktidar tarafından takdirle karşılanıp ihalelerle, hibelerle ödüllendiriliyor.

Ancak “saray”ın değil de halkın yanında saf tutan kişi ve kurumlar, başta TMMOB olmak üzere TTB ve diğer akademik meslek odaları demokraside ısrar ediyor, tek adam rejimine itaat etmiyor, iktidarın yanlışlıklarını açıklamaktan geri durmuyorlar. Toplumun nerdeyse tüm yapılarını tahakkümü altına alan “İktidar”, bilim ve aklın rehberliğinden vaz geçmeyen meslek odalarımıza istediklerini yaptıramamanın öfkesi ile davranıyor. İşte bu nedenle demokratik meslek odalarımızın payına soruşturma ve cezalar düşüyor. Bu da yetmiyor kuruluş yasalarımızla anti-demokratik bir biçimde oynanarak meslek odalarımız etkisizleştirmeye, yandaş hale getirilmeye çalışılıyor.

Daha önce de altı kez deneyip bunu başaramayan İktidar, yine başaramayacaktır. TMMOB çatısı altında örgütlenen diğer mimar, mühendis ve şehir plancıları ile birlikte maden mühendisleri olarak buna izin vermeyeceğiz. Her ortamda iktidarın yaptığı ve yapmaya çalıştığı yanlışları halkımıza, demokratik kamuoyuna açıklamaya devam edeceğiz.

İrademize, Odamıza, Birliğimiz TMMOB’a ve diğer demokratik meslek odalarına dokunmalarına izin vermedik, izin vermeyeceğiz.

YAŞASIN MADEN MÜHENDSİLERİ ODASI.
YAŞASIN TMMOB.
YAŞASIN MESLEKİ DEMOKRATİK MÜCADELEMİZ.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu