TMMOB VAN İKK: İKTİDARI HALKIN İRADESİNE SAYGI DUYMAYA DAVET EDİYORUZ!

02.04.2024

TMMOB Van İl Koordinasyon Kurulu TMMOB Üyesi Mimar Abdullah Zeydan'ın memnu haklarının hukuksuzca elinden alınmaya çalışılması üzerine 2 Nisan 2024 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

Bilindiği üzere; 2022 yılında Memnu Haklarını alan DEM Parti'nin Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Abdullah Zeydan, tüm hukuki prosedürlerini tamamlayarak Yüksek Seçim Kurulu'na başvurmuş, adaylığı yapılan incelemeler sonucu YSK tarafından kabul edilmiştir. YSK'ya başvuru sonucunda tarafından seçme seçilme hakkı kapsamında memnu hakları verilen TMMOB üyesi Mimar Abdullah Zeydan, 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde %55,48'lik bir oranla 245.573 oy alarak en yakın adayına 125.426 oy farkı atarak ve Van'da halkın büyük çoğunluğunun desteğini alarak Van Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilmiştir.

Ancak, 29 Mart 2024 Cuma günü mesai bitimine beş dakika, seçime iki gün kala Adalet Bakanlığı idari bir karar ve yazıyla, 2022 yılında memnu haklarını alan ve tüm yasal denetimlerden geçen TMMOB üyesi Mimar Abdullah Zeydan'ın memnu haklarına İtiraz edildiğini öğrenmiş bulunmaktayız.

TMMOB Üyesi Mimar Abdullah Zeydan'ın memnu haklarının iadesini kabul kararını veren aynı mahkeme, aldığı kararı çiğnemiş ve hukuk güvenliği hakkını yok etmiştir. Bu girişim halk iradesini yok sayan bir anlayışın ürünüdür.

Abdullah Zeydan Van halkının Büyükşehir Belediye Eş Başkanıdır. Herkesi bu gerçeğe saygı duymaya davet ediyoruz.

Alınan bu yanlış karardan derhal geri dönülmelidir. Van halkının iradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır. Bu girişime karşı bütün demokratik kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz.

Demokrasileri var eden temel ilke halk iradesine saygı duymaktır. İktidarı halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz!

TMMOB VAN İL KOORDİNASYON KURULU