5. GELENEKSEL GIDALAR SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

02.12.2022

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Bursa Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve Tarım ve Orman Bakanlığı olarak beşincisi düzenlenen Geleneksel Gıdalar Sempozyumu, “Geleneksel gıdalarda sürdürülebilirlik ve coğrafi işaret” teması ile 24-26 Kasım 2022 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi ev sahipliğinde online olarak gerçekleştirildi.

Sempozyum, alanında uzman bilim insanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri ile sektör temsilcilerinin bir araya gelerek çalışmalarını ve görüşlerini paylaşabilecekleri sözlü ve poster bildiri sunumlarını içeren oturumlar ve paneller olarak gerçekleşti.

Sempozyumun açılışında ZMO Başkanı Baki Remzi SUİÇMEZ bir konuşma yaparken, 4. Oturumda ZMO Bursa Şube Başkanı Fevzi ÇAKMAK açıklamalarda bulundu.

Sempozyum açılışına; ZMO Başkanı Baki Remzi SUİÇMEZ, ZMO II. Başkanı Tahsin Erman ÇAĞDAŞ, ZMO Bursa Şubesi önceki dönemler başkanları Prof. Dr. Ertuğrul AKSOY ve Prof. Dr. Erkan YASLIOĞLU, ZMO Bursa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi ÇİÇEK, Şube Sayman Üyesi Serkan DURMUŞ katılım sağladı.

Üç gün boyunca çevrimiçi ortamda bildirilerin sunulduğu sempozyum, bir sonraki sempozyumun Mersin`de yapılması kararı ile sona erdi.