TMMOB BURSA İKK: ÖZGÜR BASIN SUSTURULAMAZ! “GAZETECİ YAMAN KAYA' YA YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ

14.11.2023

TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu 14 Kasım 2023 tarihinde "Özgür Basın Susturulamaz! - Gazeteci Yaman Kaya' ya Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz" başlıklı bir basın açıklaması yaptı.

ÖZGÜR BASIN SUSTURULAMAZ!

‘Gazeteci Yaman Kaya’ya Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz’

Bursa Basının cesur kalemi, Başka Gazete Genel Yayın Yönetmeni Yaman KAYA, dün akşam iş yerinden ayrıldığı sırada aracıyla seyir halindeyken uzunca bir süre kendisinin çıkışını beklediği anlaşılan kimliği belirsiz bir kişi tarafından silahlı saldırıya uğramış ve şans eseri olaydan yara almadan kurtulmuştur.

Bursa’ daki Akademik Odaların ve özellikle TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu’ nun kent suçlarına karşı yürüttüğü mücadelenin en yakın takipçilerinden ve bu mücadeleyi kaleme alan gazetecilerinden olan Yaman Kaya’ ya yapılan bu hain saldırıyı lanetliyoruz.

Gazetecilere yönelik hak ihlallerinin, haber engellemelerinin ve medya kuruluşlarına baskıların artarak devam ettiği ülke koşullarında benzer vakalar ne yazık ki basınımızın can güvenliğinin de olmadığının açık göstergesidir.

Bursa’ da pek alışık olmadığımız bu olay gerçekleri yazan bir gazeteciyi susturmaya yöneliktir. Ucu nereye dokunursa dokunsun üzerine gidilmesi ve olayın aydınlatılması benzer vakaların tekrar etmemesi için bir zorunluluktur.

Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme araçlarının en önemlisi olan basınımıza yapılan ve bu hain saldırıyı TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu olarak bir kez daha kınıyor ve Bursa Emniyeti’ nin konunun aydınlatılması ve faillerin cezalandırılması için ivedi olarak gereğini yapmasını istiyoruz.

TMMOB BURSA İL KOORDİNASYON KURULU