TMMOB YIKILAN KENTLER RAPORU

ISBN No:

978-605-01-1283-2

Sunuş

SUNUŞ

Ülkemizde parlamenter demokratik rejimin ortadan kaldırılarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin kurulduğu süreç içerisinde en önemli kırılma anlarından birisi, 7 Haziran 2015 Milletvekilliği Genel Seçimleri sonrasında ülkenin içine girdiği şiddet ve kaos ortamıdır.

Seçimler sonucunda iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin, tek başına hükümet oluşturma çoğunluğunu yitirmesinin ardından, uygulamaya koyduğu politikalar siyasal ve toplumsal hayatta büyük alt üst oluşların yaşanmasına neden oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan muhalefet partilerinin genel başkanlarına hükümet kurma yetkisini vermeyerek ülkeyi yeniden seçimlere götürürken, ülke çapında da birbiri ardına şiddet olayları yaşanmaya başladı.

Seçimlerden kısa bir süre sonra, 2013 yılından beri işletilen “Çözüm Süreci”nin sona erdirildiği ilan edilerek ülke topraklarımız içinde ve dışında geniş çaplı askeri operasyonlar başlatıldı. Şehir merkezlerinde, mitinglerde, havalimanlarında, stadyum çıkışlarında, turistik bölgelerde birbiri ardına yaşanan bombalı saldırılarda yüzlerce kişi hayatını kaybetti. İnsanlar sokağa çıkamaz, kalabalık ortamlarda bulunamaz hale geldi.

Ülkenin her yerinde bu korku iklimi egemenken özellikle Güneydoğu Anadolu bölgemizde çok daha yoğun şiddet manzaraları ortaya çıktı. Çözüm sürecinin sona ermesiyle birlikte yeniden başlayan çatışmalar özellikle bazı şehir merkezlerinde gündelik yaşamın sürdürülemez hale gelmesine neden oldu. “Özel Güvenlik Bölgesi” ve “Geçici Askeri Bölge” olarak ilan edilen şehirlerde kapsamlı göç hareketleri, yoğun çatışmalar ve büyük bir yıkımlar yaşandı. Çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği çatışmalar sonrasında bu bölgeleri güvenlik altında tutabilmek için geniş çaplı kamulaştırmalar gerçekleştirildi.

Bu dönemde çatışmaların ve yıkımın en yoğun yaşandığı merkezler Şırnak/MERKEZ, Şırnak/CİZRE, Şırnak/SİLOPİ, Şırnak/İDİL, Mardin/NUSAYBİN, Hakkari/YÜKSEKOVA ve Diyarbakır/SURİÇİ’idi. Bu merkezlerden adını dünyanın en eski ve en sağlam surlarından alan Sur ilçesi içerisinde yüzlerce yıldır kültür mirası olarak korunan pek çok yapı bu yıkımdan olumsuz etkilendi. TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulumuz 2015-2016 yılları arasında yaşanan çatışma ve kamulaştırma süreçleri sonrasında tüm bu kentlerde ortaya çıkan yıkımı ve özellikle Sur’da bu yıkımın tarihi, kültürel, sosyal ve mekânsal sonuçlarını bir rapor olarak hazırladı. Yıkımın yaşandığı mahallelere girişin bile mümkün olmadığı zor şartlar altında böylesi kapsamlı ve açıklayıcı bir raporun hazırlanmasına emek veren tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

Ülkemizde bir daha asla böylesi büyük bir acıyla ve yıkımla karşılaşmamak dileğiyle, barış dileğiyle, kardeşlik dileğiyle…

Emin KORAMAZ
TMMOB YÖNETİM KURULU BAŞKANI

İçindekiler

02 - SUNUŞ

03-05 - Bir Şehre Dair Çocukluk Anıları Olmayanlar O Şehre Zulmederler

YIKILAN KENTLER

06-18 - Şırnak / CİZRE

19-26 - Şırnak / İDİL

27-41 - Mardin / NUSAYBİN

42-49 - Şırnak / SİLOPİ

50-79 - Diyarbakır / SUR

80-89 -  Şırnak / MERKEZ

90-97 - Hakkâri / YÜKSEKOVA

98-99 - GÖÇ